קצת היסטוריה

 

מהו דוד שמש?

 
דוד שמש הינו מתקן המשמש לחימום מים עבור רחצה ולשימושים נוספים, המבוסס על קולטי שמש ההופכים אנרגיה סולרית לאנרגיית חום.
 

היסטוריה

 
דוד השמש פותח לראשונה על-ידי בוטניקאי שוויצרי ששמו הוראס דה-ססר בשנת 1777. המתקן שבנה היה קופסת עץ, שהכילה קולט ומכל שבו ניתן היה לחמם מרק. הדוד המוכר לנו כיום הוא, ככל הנראה, פיתוח ישראלי של ד"ר צבי תבור, מחלוצי השימוש באנרגיה סולרית בישראל.
 

מבנה

 
הדוד מורכב משני חלקים עיקריים - מכל המים וקולטי השמש. המכל הוא בדרך כלל בצורה גלילית מוארכת. המכל עשוי בדרך כלל ברזל, אשר עמיד בפני לחץ מים. סביבו גליל פח מגולוון, וביניהם קיים חומר בידוד טרמי (כיום בדרך כלל פוליאתילן מוקצף ובעבר בדרך כלל צמר סלעים). קולט שמש הוא תיבה מלבנית, שעשויה רובה ממתכת, פרט לדופן אחת מזכוכית או מפלסטיק שקוף. בתוך קולט השמש עובר צינור מים מפותל על רקע הצבוע בצבע שחור.

הקולט מותקן בדרך כלל על גג הבית, או במקום אחר החשוף לשמש. הקולט מופנה דרומה, לשם חשיפה מרבית לקרני השמש.
 

אופן הפעולה

 
צינור מתשתית המים הביתית מחובר לקצה אחד של הצינור העובר בקולט השמש, ולקצה השני מחובר המכל באמצעות צינור נוסף. קרני השמש פוגעות בקולט, ובשל הצבע הכהה של הקולט הופכת קרינת השמש לאנרגיית חום, הנשארת ברובה כלואה בתוך הקולט. המים העומדים בצינור מתחממים מהאוויר הלוהט המקיף אותם.

לרוב ממוקם המכל גבוה מהקולטים, ואז במידה שהמים בקולט חמים יותר מהמים במכל, ישנה תחלופת מים, והשאיפה היא שהמים החמים ביותר ימצאו במכל. אם המכל ממוקם נמוך יותר מן הקולטים, יש להפעיל סירקולציה מאולצת: להכריח את המים החמים לרדת אל הדוד. סירקולציה מאולצת מצויה בדרך כלל ברבי קומות.

למכל יש פתח נוסף, דרכו יוצאים המים לתשתית המים החמים הביתית.

במקרים רבים מותקן בתוך המכל גוף חימום חשמלי, המשמש לחימום מים כאשר החימום באמצעות קרני השמש אינו מספק, כמו בימים מעוננים או בלילה.
 

דוד שמש בישראל

 
בעקבות משבר האנרגיה של שנות השבעים נקבעה בחוק (ב-1976) החובה להתקין דודי שמש לכל דירה הנבנית בישראל (מלבד דירות בבתים גבוהים מאוד, שבהם שטח הגג אינו מספיק לכל הדירות). חריג ייחודי בתקנה האזרחית היא שכונת הרובע היהודי בירושלים שבה קיימת תקנה נופית האוסרת על הצבת מתקנים על הגגות, ובכללם נאסרת הצבת דודי שמש.

בארץ נעשה באנרגיה סולרית שימוש רב באמצעות דודי השמש לחימום מים (כ- 95% מבתי האב), ודודי שמש מספקים 4% מצריכת האנרגיה של מדינת ישראל.

מפעלי תעשייה אינם מחויבים בארץ על פי החוק לחמם מים באמצעות קולטי שמש ומעדיפים את הפתרון הנוח יותר של שימוש במזוט.
 

שימוש באנרגיה סולרית לפני דוד השמש

 
דרך יעילה וחסכונית לחימום מים לרחצה הייתה העמדת גיגית או אמבטיית תינוקות עשויה פח באור השמש, במרפסת או בחצר הבית. מסיבות מובנות הייתה שיטה זו מוגבלת לרחצת תינוקות וילדים קטנים, בימות הקיץ בלבד.