מה מציע השוק?

 

מה מציע ענף הדוודים?

 
קרני השמש הן משאב זמין בארצנו, במיוחד באזור הטופוגרפי של ישראל (יבשת אסיה / אפריקה). המערכת הסולרית, שנקראת דודי שמש, עם השנים התפתחה מאוד בארצנו. היום, כל בניין בגובה של עד 10 קומות, מחויב על-פי החוק בהתקנה של מערכת סולרית כלשהי – משפחתית או משותפת – לחימום מים.
 

השוק והשיווק

 
שוק הדוודים והמערכות הסולריות פורח. בנוסף ליצרנים המקצועיים, הרציניים ובעלי תו התקן, אשר נמצאים תחת פיקוח, צצו גם יצרנים "פחות מקצועיים", אשר מוזילים את המחיר על חשבון האיכות, הפיקוח ותו התקן. דוד שמש הוא למעשה מערכת רגישה, המשלבת בתוכה מים וחשמל. לכן, יש להקפיד מאוד ברכישתו, ולבדוק שהוא עומד בכל התנאים והדרישות, לרבות תו תקן, ההתקנה ואיכות המוצר.
 

האחריות

 
אחריות על דוד שמש נעה בין 3 ל- 5 שנים על-פי חוק! ישנן חברות שנותנות 8 שנות אחריות, ולכן מומלץ לקרוא את נוסח התעודה. בחום הנגב מציעים אחריות מלאה של 5 שנים עבור דוד שמש, ואחריות של 3 שנים עבור דוד חשמל. יחד עם זאת, דוד שמש אמור להחזיק מעמד 8 – 15 שנים, בתנאי שמתחזקים אותו נכון.
 
 
חום הנגב
 
 
 
דוודי שמש וחשמל
 
 
 
 

מספר טיפים לתחזוקה נכונה

 
בעיית האבנית: האבנית אכן פוגעת בדוד השמש. המים בישראל מכילים אחוז גבוה של מלחים וסידן, אשר מצטברים על הצינורות ועל גוף החימום. האבנית מונעת מן המים להגיע אל צינורות הקולטים ואל גוף החימום. כך היא עלולה לגרום לדוד לא להתחמם כראוי, ואף שהוא יגרום לקצרים. בחום הנגב ממליצים על טיפול מונע, אחת לשנה עד שנה וחצי.

איך מתגברים על בעיית האבנית? ישנם עשרות סוגים של מכשירים ועזרים למניעת אבנית. חלקם מועילים באופן חלקי, ואילו הטובים שבהם מציעים אחוזי שיפור גבוהים. העזר המומלץ ביותר הינו מכשיר עם כדוריות סיליפוט.

בכל מקרה יש להזמין אחת לשנה נציג שירות, אשר ישטוף את הצנרת בדוד ובקולטים, ויחליף את החומר הפעיל במכשיר. נציגי השירות של חום הנגב מעניקים טיפול לצנרת, לקולטים ולדוד, עד לקבלת מים נקיים באיכות הגבוהה ביותר שאפשרית.
 

התקנת וסת לחימום המים

 
התקנת וסת כחלק ממערכת דוד השמש מציעה שורה של יתרונות חשובים: הווסת מגביל את הטמפרטורה אליה יכולים המים להתחמם, וכך מונע כוויות (זהו אמצעי בטחון טוב במקרה שיש ילדים או קשישים בבית). כמו כן, שומר הווסת על הצנרת הביתית ועל הברזים מפני קורוזיה, ומצמצם את האבנית בצנרת עקב כך. ככל שעולה חום המים בצנרת, גדל גם איבוד החום. מכיוון שבין כה וכה אין אנו זקוקים למים חמים יותר מ- 60 - 70 מעלות צלסיוס לצורך הרחצה. הגבלת הטמפרטורה לחום זה תתרום גם לחיסכון באנרגיה.
 

ניקוי קולטים

 
ניקוי הקולטים מאבק ומלכלוך המצטברים עליהם, פעם בשנה, תורם לקליטה יעילה יותר של קרני השמש. ניתן לפתוח ברגים מצדי הקולטים, לפרק אותם ולהזרים מים בתוך הצנרת שלהם. פעולה זאת תנקה את צנרת הקולטים מהאבנית ומהחלודה שהצטברה בהם. עדיף לבצע טיפול זה לפני החורף. כך יתאפשר לנו ליהנות אפילו בחורף ממים המחוממים באנרגיה סולרית. בחום הנגב כלל לא ממליצים על ברזים בקולט (אף שלקוחות רבים עושים שגיאה זו). פרטים אצל נציגי השירות של חום הנגב או במוקד הטכנאים 5114444 - 052.
 

הדוד נוזל ומקצר?

 
לא בטוח שצריך להחליף את הדוד. לפעמים מספיק להחליף רק את גוף החימום או את הצלחת המשמשת בסיס לגוף החימום והתרמוסטט (הפלנג'). רק במקרה של דליפה מגוף הדוד עצמו, יש להחליף דוד. לכן בדקו היטב, ואל תמהרו להחליף את דוד השמש בעקבות עצות "טובות" של בעלי מקצוע... אחרי הכול – בהרבה מקרים, תועלתם האישית היא מעל לכול.

קנייה נכונה ותחזוקה נכונה יאריכו את חיי הדוד לאין ערוך. אם אתם מודעים לכך, תוכלו לחסוך בחשמל וליהנות ממים חמים בכל עונות השנה. טכנאי השירות של חום הנגב לרשותכם בכל עת – כבר למעלה מ-35 שנה.